Paskolos iš žmonių – tai tarpusavio skolinimo pagrindu paremtos paskolos. Ko gero, ne vienas lietuvis pritrūkęs pinigų yra bandęs jų pasiskolinti vienoje ar kitoje kreditų bendrovėje, banke, unijose ir t.t.

Paskutiniu metu, besiskolinančių asmenų dėmesį patraukė ne taip jau ir seniai išpopuliarėjusios tarpusavio skolinimo pagrindu paremtos platformos. Šios platformos išpopuliarėjo ne be priežasties. Pagrindinės priežastys – bene pigiausiai rinkoje suteikiamos paskolos. Tiesa, šias paskolas finansuoja ne kreditą teikianti bendrovė, o paprasti piliečiai, kurie skolindami savo asmeninės lėšas, siekia įdarbinti savo pinigus ir iš to gauti pelną.

Primenama, kad skolinantis iš vieno žmogaus galioja viena tvarka, o skolinantis iš kelių – kita. Įstatymai kiek kitaip reglamentuoja skolinimo tvarką, kai paskolos sutartis sudaroma tarp dviejų fizinių asmenų.

Paskolos iš žmonių gali būti nuo kelių šimtų iki kelių tūkstančių eurų. Laikotarpiai taip pat gali būti nuo kelių mėnesių iki kelerių metų. Pravartu žinoti, kad nors paskolas internetu finansuoja žmonės, galutinę paskolos sutartį sudarysite su platformą administruojančia bendrove, kuri turi Lietuvos Banko išduotą licenzija verstis šia veikla.

Paskolos iš žmonių tokiomis pačiomis sąlygomis

Paskolos iš žmoniųTaigi kiekvienas asmuo norintis pasiskolinti iš žmonių, pirmiausia, turi atitikti lygiai tokius pačius kredito mokumo vertinimo kriterijus kaip ir visose vartojimo kreditus teikiančiose bendrovėse, bankuose, unijose ir t.t.

Kaip vyksta asmens mokumo patikrinimas? Pirmiausias, ir vienas iš svarbiausių dalykų yra asmens tvarios pajamos. Asmens tvariomis (pastoviomis) pajamomis gali būti laikomas darbo užmokestis, pajamos gaunamos už autorines sutartis, pajamos gaunamos iš individualios veiklos ar dirbant pagal verslo liudijimą.

Pastoviomis pajamomis negali būti bedarbio pašalpa, motinystės atsostogų ir kitos socialinės pašalpos. Kitaip sakant, asmuo vienu ar kitu būdu privalo dirbti ir gauti reguliarių atlyginimą. Sekantis svarbus dalykas, asmens kredito istorija. Norintys atitikti visus kredito davėjo keliamus reikalavimus, asmenys negali būti anksčiau turėję pradelstų skolų, kurių iki dabar nėra gražinę ir yra prasidėję teisminis arba ikiteisminis skolos išieškojimas.

Taip pat paskolos davėjai tikrina ir tokius dalykus, kaip lizingo būdu turėtus įsiskolinimus. Paprastai kalbant, asmuo privalo turėti itin gerą kredito istoriją, nes kas norės skolintui žmogui, kuris anksčiau nevykdė savo įsipareigojimų?

Tarpusavio skolinimas

Tarpusavio skolinimasTarpusavio skolinimo platformų administratorius yra juridinis asmuo, kuris stebi ir vykdo visus administracinius veiksmus elektroninėje platformoje. Tarpusavio skolinimo platformų administratorių veiklą prižiūrinti institucija – Lietuvos Bankas.

Lietuvos Bankas yra vienintelė priežiūros institucija, kuri reglamentuoja bei kontroliuoja tokių platformų veiklą bei įrašo jas į viešąjį tarpusavio skolinimo operatorių sąrašą. Visą tarpusavio skolinimo procedūrą reglamentuoja Lietuvos Respublikos vartojimo kredito įstatymas.

Nors paskolas finansuoja paprasti asmenys, visą kredito suteikimo procesą atlieka būtent šis, tarpusavio skolinimo platformos operatorius. Būtent su juo bus sudaroma vartojimo kredito sutartis ir patį kreditą gausite būtent iš šio operatoriaus, o ne paprastų žmonių. Tas pats vyksta ir su asmens mokumo tikrinimu, jį atlieka ne paskolas finansuojantys žmonės, o tas pats operatorius.

Kitaip tariant, operatorius skolina tų žmonių investuotas lėšas į jūsų paskolą. Verta nepamiršti, kad jeigu bus nevykdomos vartojimo kreditos sutarties sąlygos, būtent operatorius bus ieškovas, ir jis bus atsakingas už skolos išieškojimą.

Tarpusavio skolinimas – puiki investicija

Kaip aktualu ir paskolų ieškantiems asmenims, taip šios platformos yra aktualios ir pinigus ieškantiems kur įdarbinti asmenims. Seniau žmonės skolindavo draugams, giminaičiams pažįstamiems ir t.t. Dabar žmonės skolindami savo asmenines lėšas gali iš jų uždirbti nemenką grąžą.

Tarpusavio skolinimo platformose registruojasi itin nemaža dalis asmenų kurie investuoja į paskolas su tikslu uždirbinėti iš gautų palūkanų. Laikas pamiršti skolinimus giminėms be palūkanų, ir pradėti galvoti, jog iš savo pinigų turite uždirbti dar daugiau pinigų! Kiekvienas asmuo gali nemokamai registruotis šiose platformose nemokamai ir iškart įdarbinti savo pinigus.

Kiekvienas asmuo gali investuoti į kiekvieną paskolą nuo vos kelių eurų, pasirinkti į kokios rizikingumo paskolas investuoti, nustatyti savo fiksuotą palūkanų normą ir t.t. Tiesa, nustatant palūkanų normą, reikėtų atkreipti dėmesį į asmens, prašančio paskolos, mokumo reitingą ir kiek jis pats siūlo mokėti palūkanų.

Jeigu asmuo turi nepriekaištingą kredito reitingą, tai į tokias paskolas investuoja daugiausiai žmonių, kurie varžosi aukcionuose siūlydami mažiausią palūkanų normą. Pripažinkime, jeigu asmuo yra itin puikios reputacijos, tai į tokias paskolas labiausiai ir norime investuoti, tad plėšikauti ir reikalauti didelių palūkanų, tiesiog, negalime.

Kitas atvejis, kai asmens kredito reitingas ne toks jau ir džiuginantis, reikia atsižvelgti ar asmuo siūlo užstatą pvz. nekilnojamo turto įkeitimą. Tokiu atveju investicija yra apsaugoma ir rizikos neatgauti investuotų pinigų praktiškai nebelieka. Rizikingiausia, tikriausiai, paskolų refinansavimui reikalingos paskolos. Investuoti į tokio pobūdžio paskolas itin rizikinga, nes nes paskola reikalinga būtent, jau turimų įsipareigojimų apmokėjimui.

Paskolos iš žmonių padeda uždirbti tiek žmonėms, tiek operatoriui

Turbūt svarbus klausimas iškyla, kokia nauda tokių platformų operatoriams? Žinoma, platformų operatoriai nemokamai nedirba! Kiekvienoje platformoje, yra mokesčiai kuriuos pasiima operatorius už kiekvieną išduotą paskolą. Tai gali būti paskolos sudarymo mokestis, kurį dažniausiai sudaro tam tikras procentas nuo išduodamos paskolos.

Visgi praktikoje tai normalus dalykas, nes operatorius tikrai nudirba savo darbą ir patiria tam tikrų išlaidų, kad paprasti asmenys galėtų investuoti į paskola. Dažniausios išlaidos – platformos administravimas, išlaidos marketingui, išlaidos asmens mokumo patikrinimui, sutarčių sudarymas, skolų išieškojimas ir t.t. Iš tiesų, tarpusavio skolinimo platformų operatorių įdirbis yra, ko gero, kur kas didesnis, nei, kad į paskolas investuojančių žmonių.

Pabaigai galiu pasakyti tik tiek, neskolinkite savo pinigų veltui, skolinkite juos ir iš jų uždirbkite! Juolab, kad blogiausiu atveju, neatgaunant paskolos, jos išieškojimu pasirūpins savo srities specialistai!

Paskolos iš žmonių suteikiamos atsargiai, bet saugiai

Pabrėžtina, kad skolinimosi procedūra tokiose platformose skiriasi dar ir tuo, kad mokama tarpininkavimo mokestis. Trumpai tariant, sutelktinio finansavimo platforma taiko administravimo mokestis, kuris įprastai nustatomas procentine išraiška. Tad, kai nustatote paskolos sumą, kurią norite gauti, jūs iš tiesų gaunate mažiau, nes bus atskaičiuojamas minėtas mokestis. Tą mokestį moka būtent paskolos gavėjas, o ne pinigų skolintojai.

Paskolos iš žmonių naudingos dėl to, kad tokiose platformose galima gauti gana įspūdingas sumas. Žinoma, tai nereiškia, kad pinigai skolinami bet kaip. Retai kada pasitaiko atvejų, kuomet paskolinamos milžiniškos sumos vos galą su galu suduriantiems asmenims. Taip nebūna. Paprasti žmonės kaip tik viską vertina atidžiau ir stengiasi apsaugoti savo pinigus.

Vienas iš trūkumų skolinantis tokiose vietose, yra tai, kad paskolos sumą reikia surinkti. Paprastai kalbant, ten paskolos išduodamos per kelias dienas ar net ilgiau. Pasitaiko atvejų, kad kartais žmonės finansavimo negauna visai, nes kreditoriai jais nepasitiki.

Ne visada paskolos iš žmonių gaunamos taip lengvai

paskolos is zmoniuJeigu niekaip neapsisprendžiate kur bandyti skolintis pinigų, tuomet tikrai verta pagalvoti ar paskolos iš žmonių nebūtų daug patrauklesnės. Kalbat eina apie tuos kreditorius, kurie teikia vartojimo paskolas internetu per sutelktinio finansavimo platformas. Šių platformų Lietuvoje yra kelios.

Pagrindinis tokių platformų akcentas yra tas, kad jose kreditai teikiami ne kažkokios vienos įmonės, o tiesiog paprastų fizinių asmenų, kurie investuoja savo asmenines lėšas. Jie investuoja savo asmeninius pinigus į paskolas. Už tai gauna pelną – palūkanas. Žinoma, pasitaiko atvejų, kad ir tokiose platformose kai kas negrąžina skolų laiku. Tačiau, nereikia galvoti, kad pasiskolinus tokiose platformose bus lengva išvengti įsipareigojimų vykdymo.

Kiekvienas Lietuvoje dirbantis kreditorius pabrėžia, kad skolas išieškoti yra lengva. Tas pats yra ir su sutelktinio finansavimo platformomis. Jeigu jūs įmokas mokėsite ne laiku, tuomet bus būtina mokėti delspinigius, o galiausiai gali būti prieita ir prie priverstinio skolos išieškojimo. Tai jums kainuotų labai daug. Tad, jeigu nenorite turėti bėdų ateityje, į skolinimąsi iš žmonių žiūrėkite lygiai taip pat rimtai, kaip skolinantis iš bankų ar kredito bendrovių.

Pabrėžtina, kad asmenys, kuriems reikia paskolos, į sutelktinio finansavimo platformas gali kreiptis dėl įvairių rūšių paskolų. Žinoma, kiekviena platforma siūlo skirtingas paskolas. Tačiau, įprasta, kad dažniausiai kalba eina apie vartojimo kreditus. Tokiose platformose vartojimo kreditų kainos dažniausiai yra mažesnės nei tam tikrose greitųjų paskolų bendrovėse. Palūkanas pats klientas gali nustatyti, bet aišku – jos turi būti adekvačios ir viliojančios investuotojus.

Esmė tame, kad sutelktinio finansavimo platformose paskolos iš žmonių gaunamos investavimo būdu. Fiziniai asmenys nusprendžia kokią dalį pinigų investuoti į žmonių prašomas paskolas. Tad, teoriškai jūs skolinatės ne iš vieno, o iš kelių ar net kelių dešimčių žmonių vienų metu. Sutelktinio finansavimo platformos darbas yra susietas su tarpininkavimu. Ta platforma administruoja paskolą – surenka įmokas, atlieka skolų ieškojimo procedūras ir t.t.

Jeigu norite pasiskolinti kuo pigiau, tuomet paskolos iš žmonių prašyti reikėtų pigiausiai. Ne paslaptis, kad internetu jie skolina su ypač mažomis palūkanomis. Tad gerai apsvarstykite visus pasiūlymus.

Paskolos iš žmogaus galite negauti dėl tų pačių priežasčių

Kai skolinimosi metu vienas asmuo kreipiasi į kitą, natūralu, kad abi šalys nori suderėti kuo geresnes sąlygas. Tačiau, dažnai praktikoje matoma, kad besiskolinantis asmuo kažką slepia. Dėl to neretai bandoma skolintis privačiai. Tikimasi, kad skolintojas netikrins asmens mokumo ir t.t. Bet, paskolos teikėjas, net ir būdamas fiziniu asmenu, gali sužinoti daug ką apie jus. Jis gali paprašyti pateikti kredito istorijos ataskaitą. Taip pat gali paprašyti sutikimo SODROS sistemoje, kad galėtų patikrinti jūsų darbingumą bei kitus niuansus.

Tad, jeigu manote, kad skolintis iš žmogaus gali būti paprasčiau nei skolinantis iš sutelktinio finansavimo platformų, tuomet klystate. Taip pat primenama, kad pavieniai asmenys gali nustatyti gerokai didesnes palūkanas.

Atnaujinta: 2022-05-02